splogo NSP-111-191216-015849 timer

Please Do not press "Submit" at the end of the exam until you are sure of your responses, as your test will be graded immediately.
You can hover your mouse pointer over to see the question ID. Good luck!


  1. QID  `5/8` is the same as `([])/32` What is the missing number in the bracket?





  2. QID Grace bought 6 apples for $p and 4 oranges for $3p. She gave the cashier $50 and received a change of $42. How much did one orange cost? Express you answer in dollars and cents.





  3. QID An equal amount of water is poured into two empty tanks A and B.

    If Tank A is half-filled with water, what is the height of the water level in Tank B?





  4. QID The figure below is made up of a rectangle ABCD and a rhombus AEBF. Find `/_ x` .





  5. QID In the figure below, AC, AB, DE, FG and AH are straight lines.

    Which line is perpendicular to AC?





  6. QID The figure below is made up of two identical rectangles, each measuring 4 cm by 2 cm.

    What is the perimeter of the figure?





  7. QID The figure below is made up of a square ABCD of sides 10 cm each and a semicircle DPC. M and N are the mid-points of BC and DC respectively.

    (a) Find the area of the shaded part of the figure.
    (b) Using π=3.14 , find the total area of the unshaded parts of the semicircle.





  8. QID Find the volume of a cube if one of its faces has an area of `49 cm^2` .





  9. QID Change `2/25` to a decimal.





  10. QID Subtract 10 tenths from 2.3. Express your answer as a decimal.





  11. QID The figure below is divided into equal rectangular units.

    What percentage of the figure is shaded?





  12. QID The diagram below is made up of 2 triangles. The area of the smaller triangle is `1/3` the area of the bigger triangle.

    What is the area of the bigger triangle?





  13. QID `3w^2` can be expressed as _________.





  14. QID Which one of the given numbers has the greatest value?





  15. QID Geraldine had a basket of apples and oranges. The ratio of the apples to the oranges was 1 : 2. When 56 more apples were put into the basket, the ratio of the apples to the oranges became 9 : 2.
    (a) What was the original number of apples in the basket?
    (b) If Geraldine were to sell the fruits in her basket at $2 for any three of them or at $0.80 for any one fruit, how much would Mrs Lu have to pay for 44 apples and oranges?





  16. QID Mr Lim planted some rambutan trees in a row with the same distance apart. The distance between the first and the fifth tree was 20 m. Find the distance between
    (a) the first and the tenth tree, and
    (b) the 5th and the 40th tree.





  17. QID Find the value of 10p + 8 - 3p - 5 when the value of p is 3.





  18. QID Ben ran a distance of 620 m in 4 minutes. Find his average running speed.





  19. QID What is the missing number in the bracket? 24 : [ ] = 8 : 3





  20. QID Mr Wong earns $2 for every book that he sells. He earns an additional $5 for every 12 books he sells. How many books must he sell in order to earn $609?





  21. QID James' watch moves faster by five minutes every hour. If the time shown on his watch is 2.25 p.m. now, what should be the actual time three hours ago?





  22. QID Rachel and Dan were driving at uniform speeds towards each other. Rachel was driving at a speed of 60 km/h. At 3.30 p.m., both of them were 488 km apart. The two only passed each other at 7.30 p.m. At what speed was Dan travelling?





  23. QID The rates of booking a tennis court at a club are as follows:
    Weekdays (9 a.m. - 5 p.m.) $2.00 per hour
    Weekdays (5 p.m. - 10 p.m.) $5.00 per hour
    Saturdays and Sundays $6.00 per hour

    Each member has to pay $5 for every guest brought to the club. Mary brought two guests to the club to play tennis on Friday and paid a total of $22. How long did she book the tennis court for if they started playing at 4 p.m.?





  24. QID The graph below shows the number of story books read by the various classes in a school over a period of time.

    (a) What was the total number of classes in the school?
    (b) How many classes in the school read more than 40 story books?
    (c) What percentage of the classes in the school read fewer than 40 story books?





  25. QID Express 3 000 m as a percentage of 5 km.





  26. QID Kim bought 8 marking pens and 6 torches of the same kind from a shop. She paid a total sum of $38.50 for all the items. If a torch cost $2.45 more than a pen,
    (a) find the cost of one pen.
    (b) What would be the cost of 4 pens and 8 torches after a 10% discount was given?





  27. QID Express `29/7` as a mixed number.





  28. QID What is the value of A in the number line?





  29. QID Find the value of 49 - (50 - 132 ÷ 11) + 2.





  30. QID The rate of renting a car is $70 per day. In addition, there is a 5% GST charge. How much must Tom pay if he rents a car for 2 weeks?






Copyright © StarPoint Online Test Centre